25. Tłuszczańskie Biesiady z Książką

W piątek, 26 kwietnia 2019r. po raz 25. rozpoczęły się Tłuszczańskie Biesiady z Książką. Poprowadziła je Dyrektor Biblioteki Bogumiła Boguszewska oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Tłuszczu Krzysztof Gajcy. Tłuszczańskie Biesiady to wyjątkowe wydarzenie, które pozwala na osobisty kontakt z pisarzami, aktorami, artystami, ludźmi sztuki i kultury. Oprócz tego można zapoznać się z najnowszą i niedrogą ofertą wydawniczą wielu polskich wydawnictw. Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało: „Kultura ludowa źródłem inspiracji artystycznej”. Tradycyjnie podczas Biesiad nagradzani są najlepsi czytelnicy, którymi w tym roku byli: Agnieszka białek, Katarzyna Mierzwa, Nina Babańczyk, Małgorzata Kamińska, Beata Mikiciuk, Grażyna Dzięcioł, Halina Brzozowska, Grażyna Piwowarczyk, Krzysztof Świątkowski oraz Jan Wytrykowski.

Po wręczeniu wyróżnień i części oficjalnej przyszedł czas na gawędę góralską w wykonaniu Zbigniewa Wałacha oraz koncert Kapeli Górali Beskidzkich „Wałasi”- ambasadorów polskiego folkloru. Są oni nie tylko znakomitymi muzykami, ale również pedagogami muzyki, wytrwale uczącymi kolejne pokolenia. Największą i najcenniejszą część repertuaru stanowi najstarsza muzyka Beskidu Śląskiego, w tym pieśni pasterskie, polki, owięzioki.

Podczas drugiego dnia Biesiad odbyło się spotkanie z Rutą Śpiewak- współautorką albumu „Patrząc na wieś. Sto lat rozwoju polskiej wsi”, w którym autorzy pokazali prawdziwy i niezafałszowany obraz wsi: trud pracy, blaski i nieszczęścia bytu chłopskich rodzin i całych wiejskich zbiorowości w epoce wielkich wydarzeń- wojen, przesiedleń, reform rolnych, a także ewolucji techniki, struktury gospodarstw i produkcji.

Ostatni dzień 25. Tłuszczańskich Biesiad z Książką został skierowany do najmłodszych mieszkańców gminy. Specjalnie dla nich w poniedziałek 29 kwietnia do Biblioteki Publicznej w Tłuszczu przyjechał Teatr Arkada z Suwałk z przedstawieniem zatytułowanym „Kto jest najpiękniejszy” opowiadającym o uczuciach.

Fot. Anna Jaworska

Galeria zdjęć – 25. Tłuszczańskie Biesiady z Książką

Źródło informacji www.tluszcz.pl